Dla większości osób masaż prostaty kojarzy się z formą techniki seksualnej, która ma zapewnić partnerowi wzmożone podniecenie. Jednak masaż stercza okazuje się skuteczną metodą leczenia i jednym ze sposobów przeciwdziałania jego niektórym problemom. Jakie korzyści przynosi masaż gruczołu krokowego? Jak należy go wykonywać?
Prostata – budowa i funkcje
Gruczoł krokowy jest niewielkim narządem zlokalizowanym, którego kształt i rozmiar w prawidłowych warunkach odpowiadają orzechowi włoskiemu lub kasztanowi. Prostata jest zlokalizowana pod pęcherzem moczowym. Stercz otacza warstwa mięśni gładkich, natomiast po jego bokach przebiegają sploty struktur nerwowych i naczyń krwionośnych. Funkcją gruczołu krokowego jest produkcja nasienia (ejakulatu). To wydzielina, która ma za zadanie zagwarantować plemnikom dostateczną żywotność w trakcie drogi do komórki jajowej w celu jej zapłodnienia. Stercz jest także związany z potencją – wspomniane nerwy i naczynia krwionośne występujące w obrębie prostaty zaopatrują ciała jamiste, które powodów wzwód i erekcję prącia w momencie podniecenia seksualnego.
Czym jest masaż prostaty i jakie zapewnia korzyści?
Mianem masażu prostaty określa się manualną technikę masowania gruczołu krokowego, któremu przypisuje się pozytywny wpływ na jego kondycję i funkcjonowanie. Stanowi on formę uzupełnienia leczenia farmakologicznego aniżeli samodzielne narzędzie terapeutyczne. Do jego najważniejszych korzyści zaliczamy:
- poprawę przepływu krwi przez prostatę
- zmniejszenie ciśnienia w obrębie stercza
- niwelowanie nadmiernego napięcia mięśni krocza
- usuwanie nadmiernie zalegającej wydzieliny prostaty
- zwiększa przekrwienie, co intensyfikuje działanie leków
Jak wykonać masaż prostaty?
Masaż prostaty może być wykonywany za pomocą palca lub przy użyciu specjalnych masażerów – niemniej jednak pierwsza metoda jest bardziej popularna gdy mowa o leczniczym masażu stercza. Osoba masowana musi być przed zabiegiem wypróżniona. Masażysta wykorzystuje jednorazowe rękawiczki z dużą ilością lubrykantu, co powinno ułatwić stymulację prostaty.
Nasmarowany palec powinien zostać włożony do odbytu mniej więcej na połowę długości – masujący powoli naciska przednią ścianę odbytnicy, co powinno wywoływać u pacjenta delikatne i przyjemne odczucia. Wykonywane ruchu powinny charakteryzować się niewielkim tempem i mała intensywnością. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie stałego rytmu. Czas trwania masażu to zwykle kilkadziesiąt sekund.
Masaż prostaty może być wykonywany zarówno w placówkach medycznych, jak i we własnym domu (samodzielnie lub z pomocą partnera/bliskich członków rodziny).
Wskazania i przeciwwskazania do masażu prostaty
Masaż prostaty może mieć charakter profilaktyczny i być wykonywany w celu utrzymania optymalnego przekrwienia gruczołu krokowego. Jednak jego specyfika sprawia, że zwykle stanowi formę uzupełnienia farmakoterapii przerostu stercza i przewlekłej postaci bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Oprócz tego może stanowić formę stymulacji sprawności seksualnej np. u osób po uszkodzeniu rdzenia kręgowego.
Niestety w niektórych przypadkach masowanie prostaty jest niewskazane. Mowa tu o takich problemach jak:
- infekcje cewki moczowej
- zmiany zapalne odbytnicy
- żylaki odbytu – hemoroidy
- kamica gruczołu krokowego
- ostra faza bakteryjnego zapalenia prostaty
Bibliografia:
- Gudalewska M., et al. „Rehabilitacja zaburzeń funkcji seksualnych u osób po urazie rdzenia kręgowego – przegląd stosowanych metod.” Zadania i wyzwania medycyny – charakterystyka problemów i postępowanie terapeutyczne: 75
- Yuan JJ., et al. „Effects of rectal examination, prostatic massage, ultrasonography and needle biopsy on serum prostate specific antigen levels.” The Journal of urology 1992, 147(3): 810-814.
- https://centrum-kore.pl/masaz-prostaty/