Większość mężczyzn po 50. roku życia zmaga się z dolegliwościami wynikającymi z przerostu gruczołu krokowego. Jego objawy mogą być niezwykle uciążliwe, niekiedy znacznie wpływające na jakość życia pacjenta. Jak leczy się przerost prostaty? Jak działa finasteryd?
Obecność gruczołu krokowego jest jedną z cech różnicujących obie płci. Występuje on bowiem wyłącznie u mężczyzn. Zlokalizowany jest poniżej pęcherza moczowego i obejmuje cewkę moczową. W przebiegu przerostu prostaty dochodzi do nadmiernego podziału komórek stercza. Ich rozrost powoduje ucisk na szyjkę pęcherza moczowego, co utrudnia swobodny wypływ moczu.
Przerost prostaty jest niezwykle powszechnym schorzeniem u mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia. Występuje u co drugiego mężczyzny w tym wieku, a wskaźnik częstości występowania przerostu wzrasta stale wraz z wiekiem — po ukończeniu 80. roku życia osiąga wartość 90% [1].
Przerost prostaty — jakie wywołuje objawy?
Rozrost gruczołu krokowego można podzielić na 3 fazy — każda z nich charakteryzuje się innymi symptomami. Wyróżnia się następujące stadia:
- kompensacja mięśniówki pęcherza moczowego z następującymi objawami: częstym oddawaniem moczu o słabym strumieniu, bolesnością w trakcie oddawania moczu, możliwym oddawaniu moczu w nocy;
- początkowa niewydolność pęcherza moczowego: objawy jak w stadium 1 oraz dodatkowo pośpieszne i niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego;
- niewydolność pęcherza moczowego: całkowite upośledzenie czynności pęcherza moczowego z ciągłym wyciekaniem moczu [2].
Jak leczy się łagodny przerost prostaty?
W lecznictwie przerostu krokowego stosuje się głównie dwie grupy leków:
- inhibitory 5-alfa-reduktazy, takie jak finasteryd i dutasteryd;
- inhibitory receptora alfa-adrenergicznego (alfa-blokery), w tym doksazosynę, terazosynę, sylodosyn i tamsulozynę.
Niekiedy wprowadza się także do terapii leki antycholinergicze (tolterodynę). Częstą praktyką bywa również stosowanie pomocniczo preparatów ziołowych, zawierających następujące surowce roślinne: palmę karłowatą, korę śliwy afrykańskiej, pestki dyni, wyciąg z pokrzywy [3].
Jak działa finasteryd?
Finasteryd jest inhibitorem enzymu 5-alfa-reduktazy typu II. Enzym ten jest odpowiedzialny za przekształcanie testosteronu do jego silniejszego metabolitu — dihydroterosteronu. Przemiana ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego oraz do jego ewentualnego wzrostu. Zahamowanie przez finasteryd przemiany testosteronu w dihydrotestosteronu prowadzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego. Dochodzi również do zmniejszenia napięcia mięśnia wypieracza moczu oraz zwiększa się szybkość wypływu moczu [4].
W jakich lekach znajduje się finasteryd?
Finasteryd jest wskazany w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Znajduje się w następujących lekach:
- Apo-Fina;
- Adaster;
- Finaster;
- Finxta;
- Finasteryd Teva;
- Penester;
- Proscar;
- Zasterid.
Jak stosuje się finasteryd?
Finasteryd występuje w postaci tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Zalecana dawka w przypadku przerostu prostaty wynosi 5 mg na dobę (1 tabletka). Można ją przyjąć w trakcie posiłku lub niezależnie od niego. Należy jednak pamiętać, że tabletka musi być połknięta w całości — nie można jej dzielić ani kruszyć [4].
Na co należy uważać, stosując finasteryd?
Produkty lecznicze z finasterydem nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na nadwrażliwość na tę substancję czynną. Co więcej, należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby — lek ten jest metabolizowany w wątrobie, a jego stężenie u pacjentów cierpiących na schorzenia tego organu może być znacznie wyższe. Mężczyźni przyjmujący finasteryd powinni być również uczuleni na możliwość wystąpienia guzków w piersi, ginekomastii, bólu lub wydzieliny z sutków. Gdy wystąpi któryś z tych objawów, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza [4].
Jakie działania niepożądane może wywołać?
Stosowanie leków z finasterydem jest obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Wśród nich wyróżnia się:
- bardzo często (u 1 pacjenta na 10): impotencja;
- często (u 1-10 pacjentów na 100): wysypka, zmniejszone libido, zmniejszona objętość ejakulatu, zaburzenia ejakulacji, tkliwość i/lub powiększenie piersi u mężczyzn;
- niezbyt często (u 1-10 pacjentów na 1000): ból jąder;
- rzadko (u 1-10 pacjentów na 10 000): świąd, pokrzywka, obrzęk twarzy i warg [4].
Bibliografia:
- R. Sierżantowicz, et al., Ocena wiedzy pacjentów na temat łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, Problemy Pielęgniarstwa 2009,17(3):223-227.
- J. Nawrot, Surowce roślinne stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego, Herba polonica, 2009,55(4):214-223.
- http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2203 (dostęp z dnia 17.02.2022)
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Finasteryd Teva