Jak prostata wpływa na płodność?

Jak prostata wpływa na funkcje seksualne?

Przerost gruczołu krokowego czy stan zapalny stercza to częste problemy u mężczyzn po 40. roku życia. Prostata to niewielki narząd zlokalizowany w obrębie krocza, który ma niewątpliwie ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego. Czy stercze ma wpływ na kwestie dotyczące płodności?

Prostata i jej wpływ na płodność

Nie ulega wątpliwościom, że zdrowa kondycja i właściwe funkcjonowanie gruczołu krokowego odgrywa istotną rolę dla płodności. Stercze to narząd rozmiaru orzecha włoskiego, którego zadaniem jest produkcja specjalnej mętnej wydzieliny. W wydzielinie tej znajduje się wiele cennych substancji odżywczych o wyjątkowo korzystnym oddziaływaniu na nasienie. Wydzielina prostaty odpowiada za zachowanie żywotności plemników, a także przyczynia się do utrzymania ich optymalnej ruchliwości. Właściwości te sprawiają, że dzięki prostacie plemniki są dostatecznie zdrowe i sprawne, by dokonać zapłodnienia komórki jajowej. Można więc jasno stwierdzić, że gruczoł krokowy oddziałuje na płodność i pełni ważną funkcję w kontekście prokreacji.

Jak problemy z prostatą oddziałują na płodność?

Niestety zaawansowane problemy dotyczące gruczołu krokowego mają bezpośredni wpływ na kwestie związane z płodnością i plemnikami. Zaburzenia w obrębie prostaty oddziałują na kwestie dotyczące produkcji wspomnianej wydzieliny, co prowadzi do pogorszenia parametrów nasienia. Rezultatem długotrwale utrzymującego się problemu może być m.in. bezpłodność. Zwłaszcza że w wielu przypadkach problemy związane ze sterczem przebiegają w asyście zbyt niskiego poziomu testosteronu.

Diagnostyka prostaty – jakie badania wykonać?

Regularne badanie kondycji gruczołu krokowego jest najlepszym sposobem na przedwczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem tego narządu. Najpopularniejszą formą badania jest palpacyjna ocena wielkości prostaty per rectum. Warto jednak zaznaczyć, że problemy ze sterczem mogą wystąpić nawet bez zmiany jego rozmiarów. Wówczas poleca się wykonać szereg dodatkowych analiz:

  • scyntygrafia kości,
  • USG miednicy małej,
  • stężenie testosteronu we krwi,
  • posiew moczu i mikcja pęcherza,
  • poziom antygenu sterczowego (PSA) we krwi.

Przyjmuje się, że już po 35. roku życia rozpoczyna się ograniczenie fizjologicznej produkcji testosteronu. W tym czasie warto rozpocząć regularne badania diagnostyczne prostaty, gdyż jest to wiek, gdy problemy z prostatą mogą dawać o sobie znać.

Jakie są objawy problemów z prostatą?

Problemy z prostatą mogą przybierać rozmaite formy – począwszy od fizjologicznego przerostu, przez zmiany zapalne, a skończywszy na chorobie nowotworowej. We wszystkich przypadkach objawy zaburzeń dotyczących gruczołu krokowego są związane z nieprawidłowym oddawaniem moczu. U przeważającej liczby chorych mowa tu o dolegliwościach w formie m.in. uczucia zalegającego moczu i niepełnego opróżnienia pęcherza, nieustannego odczuwania parcia na pęcherz, osłabionego strumienia moczu, nocnego wybudzania się za potrzebą czy bólu lub pieczenia w trakcie oddawania moczu. Niejednokrotnie problemy z prostatą mogą skutkować osłabieniem libido i trudnościami z utrzymaniem wzwodu, co rzecz jasna rzutuje na sprawności seksualnej i obniżeniu satysfakcji w zakresie życia intymnego. Problemy z prostatą mogą też np. utrudnić odpływ moczu, co potęguje szansę rozwoju wtórnych infekcji dróg moczowych lub powstawania kamieni upośledzających pracę nerek. Obniżony poziom testosteronu może z kolei spowodować nieustane uczucie osłabienia, rozdrażnienie i trudności ze snem czy zasypianiem.

Bibliografia:

  1. Sierżantowicz R., et al. „Ocena wiedzy pacjentów na temat łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.” Problemy Pielęgniarstwa 2009, 17(3): 223-227.
  2. Szczęch R., Narkiewicz K. „Łagodny rozrost prostaty.” Choroby Serca i Naczyń 2009, 6(1): 47-48.
  • Co to jest przerost prostaty i jak go leczyć?

    Co to jest przerost prostaty i jak go leczyć?