Obecność raka prostaty stanowi drugą co do częstości występowania chorób nowotworowych u mężczyzn. Nowotwór gruczołu krokowego wymaga odpowiednio rozplanowanego leczenia, które może okazać się skuteczne w zwalczeniu problemu i przywróceniu pacjentowi optymalnego stanu zdrowia.
Na czym polega diagnostyka raka prostaty?
Nie ulega wątpliwościom, że kluczową rolę w przeciwdziałaniu nowotworowi stercza odgrywa profesjonalna diagnostyka. Wykrycie choroby we wczesnym stadium daje znacznie więcej szans nas ograniczenie rozwoju raka, a nawet i jego całkowite zwalczenie. Dlatego też mężczyźni po 35 roku życia powinni wykonywać regularne badania gruczołu korkowego, co pozwoli na monitorowanie aktualnego stanu zdrowia. W kwestii diagnostyki raka prostaty należy przeprowadzić:
- badanie krwi z pomiarem poziomu PSA (swoistego antygenu sterczowego), co jest jednym z najważniejszych wskaźników informujących o aktualnej kondycji gruczołu krokowego
- ocena palpacyjna prostaty (per rectum) umożliwiająca oszacowanie jej wielkości
- diagnostyka obrazowa tj. tomografia komputerowa stercza, przezodbytnicze i przezbrzuszne USG oraz wieloparametryczny MRI (rezonans magnetyczny)
- ocena histopatologiczna wycinka pobranego na drodze biopsji gruczołu krokowego
- dodatkowe analizy np. scyntygrafię kości, badanie moczu
Warto jednak pamiętać, że rak prostaty jest niezwykle podstępną chorobą nowotworową i wielokrotnie rozwija się w sposób utajony np. bez wyraźnego zwiększenia rozmiaru gruczołu krokowego lub z prawidłowym stężeniem PSA we krwi.
Jakie są objawy raka prostaty?
Nowotwór prostaty często daje podobne objawy do łagodnego przerostu stercza, który jak wiadomo, stanowi następującego procesu starzenia się organizmu. Większość pacjentów w początkowej fazie choroby skarży się na symptomy związane z niewielkim powiększeniem gruczołu krokowego tj. powodujące upośledzenie prawidłowej funkcjonalności układu moczowego. Chorzy borykają się z takimi niedogodnościami jak wzmożone oddawanie moczu, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, osłabienie strumienia moczu, pieczenie podczas oddawania moczu czy utrudnione rozpoczęcie mikcji. Wielokrotnie rak prostaty może powodować uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
Oprócz powyższych choroba nowotworowa prostaty skutkuje takimi zaburzeniami jak:
- trudności z utrzymaniem moczu
- obecność krwi w moczu i nasieniu
- osłabienie libido, zaburzenia potencji i brak erekcji
- ból podbrzusza, krocza i odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Zaawansowana postać raka stercza powoduje przerzuty, które w większości przypadków są zlokalizowane w kościach. Ogniska chorobowe prowadzą więc do występowania symptomów związanych z tymi strukturami m.in. dolegliwości bólowe, osłabienie ich wytrzymałości i zwiększenie tendencji do złamań, zaburzenia siły mięśni kończyn dolnych, czy patologiczne powiększenie węzłów chłonnych.
Leczenie raka prostaty
Terapia zmian nowotworowych gruczołu krokowego jest uzależniona od szeregu czynników. Dobór metody leczenia jest ściśle związany z takimi aspektami jak stopień zaawansowania raka prostaty, ogólnego stanu zdrowia, wieku pacjenta, rozległości występujących przerzutów. Dlatego walka z rakiem stercza ma charakter wielce indywidualny.
Najczęściej stosowane metody leczenia raka prostaty to:
- radioterapia
- brachyterapia
- chemioterapia
- immunoterapia
- terapia hormonalna
- operacje chirurgiczne
Niejednokrotnie lekarze decydują się na wykorzystanie kilku metod równocześnie. Po zakończonym etapie terapii niezbędne jest regularne monitorowanie stanu pacjenta w postaci kontrolnych wizyt i systematycznych badań diagnostycznych.
Bibliografia:
- Merriel Samuel WD., et al. „Prostate cancer in primary care.” Advances in therapy 2018 35 (9): 1285-1294.
- Mazhar D. „Diet and prostate cancer.” Urological Cancers 2005: 41-47.
- https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/