Mężczyźni po 40. roku życia są narażeni na występowanie rozmaitych przypadłości. Jedną z nich jest rozwój stanu zapalnego prostaty, co może doprowadzić do realnego utrudnienia codzienności. Po czym można rozpoznać zapalenie gruczołu krokowego? W jaki sposób można skutecznie wyleczyć infekcję stercza?
Czym jest zapalenie prostaty?
Stan zapalny gruczołu krokowego to zazwyczaj efekt infekcji bakteryjnej, która stanowi następstwo uprzedniego zakażenia układu moczowego i pęcherza. Zwykle mowa tu o bakteriach Gram-ujemnych Escherichia coli, Klebsiella bądź Proteus. Chorobotwórcze drobnoustroje pochodzą z zainfekowanego moczu, co może spowodować ich przenikanie do tkanek stercza i rozwój zmian zapalnych. Warto jednak wiedzieć, że zapalenie gruczołu krokowego może być rezultatem innych czynników jak np. zaniedbania higieny osobistej i związanej z życiem intymnym, siedzący tryb życia i brak dostatecznego poziomu aktywności fizycznej, czy przewlekły stres i nadmierne obciążenie układu nerwowego.
Jakie są objawy zapalenia gruczołu krokowego?
Obraz kliniczny chorego jest niezwykle podobny do innych schorzeń dotyczących układu moczowego. W większości przypadków zapalenie prostaty jest z chorobami pęcherza, prącia i nerek. Do najczęstszych symptomów zmian zapalnych gruczołu krokowego należą:
- ból i obrzęk prostaty
- podwyższenie temperatury
- zwiększenie rozmiaru stercza
- dolegliwości bólowe w obrębie krocza, podbrzusza i odcinka lędźwiowego
- zaburzenia w prawidłowym oddawaniu moczu m.in. bolesne i częsta mikcja, uczucie pieczenia w trakcie wydalania moczu, uczucie zalegającego moczu w pęcherzu i niepełnego opróżnienia
Stan zapalny stercza przekłada się na realne pogorszenie kwestii związanych ze sprawnością seksualną. Osoby borykające się z infekcjami i niebakteryjnymi zmianami zapalnymi prostaty skarżą się na takie problemy jak ból w trakcie wytrysku, zaburzenia erekcji, obniżenie libido i osłabienie sprawności seksualnej, a nawet i ryzyko występowania bezpłodności.
Jak wygląda leczenie zapalenia prostaty?
Postępowanie terapeutyczne w przypadku zmian zapalnych gruczołu krokowego powinno mieć charakter kompleksowy. Nadrzędnym celem leczenia jest wyeliminowanie istniejącej infekcji oraz ograniczenie ryzyka występowania powikłań. Dlatego też lekarze rekomendują wykorzystanie antybiotyków, które pozwolą na pozbycie się chorobotwórczych bakterii. Najczęstszymi wyborami specjalistów są preparaty z grona fluorochinolonów lub połączenie slufametoksazolu z trimetroprimem.
Oprócz tego należy wykorzystać środki pomagające złagodzić lub całkowicie zneutralizować symptomy – w tym celu najlepiej zastosować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Natomiast w kontekście występujących zaburzeń mikcji dobrze jest sięgnąć po leki cholinolityczne oraz preparaty z grupy blokerów receptorów alfa adrenergicznych.
Równie istotną rolę w kontekście walki z zapaleniem prostaty odgrywa dieta i styl życia. Osoba chora musi od razu zrezygnować ze spożycia alkoholu, kofeiny i przetworzonej żywności o ostrym smaku. W suplementacji warto wykorzystać preparaty zawierające zioła o wartościowym wpływie na układ moczowo-płciowy m.in. z uwagi na działanie przeciwobrzękowe, antyandrogenowe i zmniejszające nadmierne napięcie mięśniowe. Wśród nich należy wymienić pokrzywę, nasturcję, pietruszkę, znamiona kukurydzy, skrzyp polny, palma sabałowa, nawłoć oraz wierzbownica wielkokwiatowa. W kontekście profilaktyki nie można zapominać o aktywności fizycznej – systematyczny wysiłek pomaga w utrzymaniu prawidłowego krążenia w obrębie gruczołu krokowego.
Bibliografia:
- Dadej R., Jędrzejczak-Dadej A. „Zapalenie gruczołu krokowego” Geriatria 2008 2: 247-251.
- Szkarłat K. „Prostatis – zapalenie gruczołu krokowego.” Przeglą Urologiczny 2007 5(45).