Zioła na problemy z prostatą

Zioła stosowane w leczeniu prostaty

Przerost gruczołu krokowego dotyka większość mężczyzn w podeszłym wieku. Rośliny mają ogromne znaczenie w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego rozrostu prostaty. W poniższym artykule dowiesz się, które rośliny można zastosować w problemach z prostatą oraz w jakim preparacie z apteki je znajdziesz?

Czym jest łagodny przerost prostaty?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy położona jest wokół cewki nerkowej i fizjologicznie odpowiedzialna jest za produkcję spermy. Z wiekiem dochodzi do powiększenia gruczołu, który naciska na cewkę moczową, powodując problemy z oddawaniem moczu. Przyczyną rozrostu są zmiany hormonalne, które mogą być spowodowane środowiskowymi takimi jak zanieczyszczenie powietrza, lub palenie papierosów. Otyłość odgrywa znaczącą rolę w rozwoju choroby, ponieważ wysoka ilość lipidów w organizmie przyczynia się do wzmożonej produkcji estrogenów, co zaburza prawidłowy poziom hormonów. Rozrost gruczołu rozpoczyna się u większości mężczyzn powyżej 50 roku życia [1,2].

Objawy przerostu prostaty

Początkowo przerost prostaty nie daje objawów, ponieważ mięsień wypieracza pęcherza moczowego też ulega wzrostowi. W ten sposób organizm próbuje sobie poradzić z powstającą przeszkodą. W miarę dalszego wzrostu gruczołu pojawiają się objawy takie jak:

  • osłabienie ciśnienia strumienia moczu
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu
  • konieczność odczekania chwili, zanim pojawi się strumień moczu [1,2]

Leczenie przerostu gruczołu krokowego środkami naturalnymi

Leczenie powinno rozpoczynać się od diagnozy stawianej przez urologa. W zależności od stopnia rozrostu gruczołu krokowego lekarz zasugeruje w łagodnych przypadkach zmianę stylu życia, która opiera się o odstawienie używek i prawidłową dietę. W przypadkach łagodnego przerostu można posiłkować się preparatami ziołowymi, które zawierają:

  • palmę karłowatą: Po łacinie Sabalis serrulatae. Związki chemiczne zawarte w ekstraktach z rośliny wykazują działanie antyandrogenne, antyestrogenne oraz przeciwzapalne. Oznacza to, że obniżają poziom hormonów płciowych, których wzrost przyczynia się do rozrostu gruczołu krokowego. Ponadto blokują receptory dla hormonów, co powoduje spadek liczby receptorów. Palma karłowata posiada fitosterole, które powodują zmniejszenie obrzęku gruczołu krokowego. Preparaty dostępne w aptece zawierające ekstrakty z rośliny to: Prostamol Uno, DoppelHerz Activ Na prostatę, Prostaceum, Prostimen Apotex [3,4]. 
  • wierzbownicę drobnokwiatową: roślina wykazuje działanie antyandrogenne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Stosowana wspomagająco w łagodnym przeroście gruczołu krokowego obok działania hamującego aktywność hormonów stanowi prewencję przeciw występowaniu raka prostaty dzięki działaniu antyoksydacyjnemu. Wierzbownicę drobnokwiatową znajdziesz w preparatach: Wierzbownica drobnokwiatowa Colfarm, Prostaceum, ProstiMen Apotex [5].
  • wyciąg z pokrzywy: w leczeniu przerostu prostaty jako surowiec stosuje się korzeń pokrzywy, który w porównaniu z liśćmi nie wykazuje mocnego działania moczopędnego. Korzeń pokrzywy zawiera β-sitosterole, których mechanizm działania nie jest do końca poznany. Jednak przypuszcza się, że jest oparty o regulacje metabolizmu cholesterolu w organizmie. Ponadto roślina wykazuje działanie przeciwzapalne na układ moczowy. Wyciąg z korzenia pokrzywy znajdziesz w preparatach: ProstiMen Apotex, DoppelHerz Activ Na Prostatę [3].
  • nasiona dyni: w terapii prostaty wykorzystujemy ekstrakty z pestek dyni, które bogate są w fitosterole, a zwłaszcza β-sitosterole, mające pozytywny wpływ na hamowanie rozrostu prostaty. W dodatku roślina jest bogata w karotenoidy, które wymiatają wolne rodniki, tym samym zapewniając dodatkową ochronę przed rozwojem komórek nowotworowych w gruczole. Ekstrakty z nasion dyni znajdziesz w preparatach: Prostaceum, ProstiMen Apotex, DoppelHerz Activ Na Prostatę [6].

Skutki nieleczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Przerośnięty gruczoł ogranicza przepływ moczu z pęcherza do cewki moczowej. W konsekwencji tego mocz gromadzi się w górnej części cewki, co może prowadzić do rozwoju zakażeń bakteryjnych układu moczowego. W dodatku wzrost ciśnienia w drogach moczowych może uszkodzić nerki, co prowadzi do ich niewydolności [1,2]. 

Bibliografia:

  1. Nowoczesne leczenie łagodnego rozrostu stercza w oparciu o analizę publikacji medycznych – medycyna oparta na dowodach. R. Dadej. Przegląd Urologiczny 2012/1 (71)
  2. Łagodny rozrost stercza – częsty problem mężczyzn po 50 roku życia. Radosław Starownik, Krzysztof Bar, Marek Urban. Medycyna Rodzinna 1/2003, s. 38-43
  3. Czy stosowanie fitoterapii w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego jest skuteczne i bezpieczne? M. Hurkacz. Przegląd urologiczny 2010/4 (62)
  4. Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego. A. Gryszczyńska, B. Opala. Postępy Fitoterapii 1/2011, s. 18-27.
  5. Epilobium spp: Pharmacology and Phytochemistry. A. Vitalone, O. Allkanjari. Pharmacotherapy research. 25 March 2018.  https://doi.org/10.1002/ptr.6072
  6. Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka. Agata Antoniewska, Agata Adamska, Jarosława Rutkowska, Monika Zielińska.PArnotbolnHieiwgsEkpaidAemi wioslp.20O1l7e,j z98n(a1s)i:on17d-y2n2i jako źródło cennych składników w diecie człowieka